O festivalu

O festivalu 2020-06-01T11:38:00+02:00

V roce 2018 uplynulo 120 let od narození skladatele Viktora Ullmanna, který přišel na svět 1. ledna 1898 v tehdejším rakousko-uherském Těšíně (Teschen), v dnešní polské části rozděleného města. Toto československo-polské státoprávní rozdělení z roku 1920 se naštěstí po mnoha letech vzájemné separace začalo po vstupu obou států do Evropské unie a po maximálním uvolnění hranice stále více stírat a dnes Český Těšín i Cieszyn v mnoha oblastech úspěšně spolupracují. A to se týká také kulturního života.

V této nové fázi opětovného sbližování obyvatel bez ohledu na jazyk hraje významnou roli i Městská knihovna v Českém Těšíně, která v obnovené budově legendárního těšínského Café Avion pořádá pravidelně kulturní pořady, které prezentují česko-polská témata a také upomínají na slavné těšínské rodáky.

V rámci této činnosti ředitelka MěK ČeskýTěšín  Jana Galášová v r. 2018 iniciovala u příležitosti jeho životního jubilea připomenutí osobnosti Viktora Ullmanna. Z její spolupráce s pražskou muzikoložkou, překladatelkou a kulturní manažerkou Magdalenou Živnou se tak v listopadu 2018 zrodily první třídenní ULLMANNOVSKÉ SLAVNOSTI, které se navzdory skromnému rozměru setkaly s velmi pozitivním ohlasem. Obě iniciátorky se proto rozhodly v nové tradici pokračovat a začít památku Viktora Ullmanna i dalších nacismem pronásledovaných skladatelů připomínat periodicky, a to jako bienále. Letos  se tedy uskuteční již druhý ročník tohoto hudebního festivalu, který má svým programovým zacílením v České republice průkopnické postavení. Letos se navíc díky výraznému zapojení polských a rakouských hudebníků a kulturních institucí podařilo festival pozvednout na skutečně mezinárodní úroveň.